Psychoterapia Warszawa / Marki
Gabinet psychoterapii
Psychoterapeuta
http://ocalsiebie.pl/
Różne, popularne "definicje" psychoterapii:
Psychoterapia – zbiór technik leczących lub pomagających leczyć rozmaite schorzenia i problemy natury psychologicznej. Wspólną cechą wszystkich tych technik jest kontakt międzyludzki, w odróżnieniu od leczenia czysto medycznego.
Psychoterapia jest metodą leczenia, zmierzającą do zrozumienia siebie oraz zmiany mechanizmów psychologicznych, odpowiedzialnych za pojawianie się różnych problemów natury psychicznej.
Psychoterapia jest formą leczenia i pomocy osobom, które doświadczają problemów w rożnych, ważnych sferach swojego życia. Jeśli chcesz poprawić jakość swojego życia i funkcjonowania w relacjach, oferuję swoja pomoc m.in. w : obniżonym nastroju, zmęczeniu życiowym, depresji, trudnościach nawiązywaniu relacji z innymi, kryzysach partnerskich, problemach rodzinnych (relacje małżeńskie, relacje z dziećmi), braku akceptacji swojego życia, niskiej samoocenie problemach z nieśmiałością, agresją, rozwiązaniu problemów dotyczących życia zawodowego (wypalenie zawodowe, poszukiwanie swojej drogi zawodowej), problemach ze sferą seksualną problemach psychosomatycznych (m. in. bezsenność, nerwobóle, utrata głosu, zespół jelita drażliwego), leczeniu zdiagnozowanych psychiatrycznie zaburzeniach osobowości, we wszystkich problemach , które utrudniają budować szczęśliwe życie.
Psychoterapia indywidualna obejmuje zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu spotkań z terapeutą – w zależności od specyfiki zgłaszanych trudności i problemów oraz indywidualności klienta. Szczegóły terapii tj. cele, przebieg oraz czas trwania omawiamy na pierwszych spotkaniach i określamy w kontrakcie terapeutycznym.
Psychoterapia to forma leczenia zaburzeń psychicznych, pewnego rodzaju interwencja, która ma doprowadzić do „wyleczenia”, lepszego i bardziej efektywnego funkcjonowania jednostki, a także do wypracowania sposobów radzenia sobie z problemami. Obecnie na rynku mamy dostęp do wielu rodzajów i form psychoterapii. Wybór terapii opartej na danym modelu teoretycznym powinien być przemyślany i dostosowany do naszych oczekiwań.
Psychoterapia to proces zamierzonego oddziaływania na pacjenta środkami psychologicznymi, którego celem jest: leczenie zaburzeń psychicznych, pomoc w rozwiązywaniu problemów emocjonalnych, pomoc w trudnych sytuacjach życiowych, rozwój osobowości.
Psychoterapia to... to metoda leczenia zmierzająca do rozpoznania i zmiany mechanizmów odpowiedzialnych za pojawienie się czynników chorobowych... to proces stopniowego przywracania kontroli nad własnym życiem... to relacja między pacjentem a terapeutą, w której terapeuta staje się kimś ważnym dla pacjenta. Głównym sposobem pracy w psychoterapii jest rozmowa. Służy ona uświadomieniu mechanizmów związanych z pojawieniem się choroby, co pozwala na ich stopniową zmianę. Mechanizmy te najczęściej związane są z nieświadomymi uczuciami dotyczącymi sytuacji bieżących lub ważnych sytuacji z naszej przeszłości.
Psychoterapia jest jak podróż po niezwykłych krainach. Dla każdego z nas ta podróż będzie inna. Różnią nas doświadczenia, potrzeby, cele i tempo zwiedzania. Ktoś będzie chciał podążać jasno wytyczonym szlakiem, ktoś zafascynowany nowym odkryciem będzie chciał przystanąć, a ktoś jeszcze inny będzie chciał iść okrężną drogą, by zobaczyć więcej. Pewne obszary będą dla nas całkiem nowe, inne już znane, ale będziemy mogli je ujrzeć w nowej perspektywie, inaczej oświetlone. Natrafimy na kamieniste i strome drogi w naszej podróży, ale będziemy też mogli przysiąść na leśnej polanie, ogrzać się i odpocząć w promieniach wiosennego słońca, na które być może od bardzo dawna czekaliśmy. Zwiedzając krajobrazy naszych wspomnień, możemy napotkać smutek i żal, ale chwile potem w krainie naszej przyszłości mamy szansę znaleźć radość i nadzieję. Co bardzo istotne, nie będziemy w tej podróży sami. Będzie nam towarzyszył nasz terapeuta, który zadba, by podróż ta była bezpieczna. To my decydujemy o kierunku naszego marszu, terapeuta jedynie zwraca nam uwagę na ciekawy krajobraz, szuka z nami punktów widokowych, z których będziemy mogli zobaczyć więcej niż dotychczas. Posiedzi z nami, gdy będziemy zmęczeni podróżą, poszuka z nami siły, która pozwoli nam ruszyć dalej. Gdy się potkniemy, poda nam rękę, żebyśmy mogli odzyskać równowagę. Pozwoli nam na naszą słabość i siłę, na płacz i radość. Nie zostawi nas w pół drogi, tylko poczeka, aż dojdziemy do miejsca, w którym będziemy chcieli się pożegnać i ruszyć dalej w samodzielną podróż, która będzie trwała przez resztę naszego życia. Psychoterapia jest z jednej strony dziedziną wiedzy empirycznej, sięgającej w swych korzeniach do psychologii, filozofii i medycyny. Z drugiej strony jest praktyką, działaniem, w którym narzędziem jest sam terapeuta wraz z jego wiedzą, umiejętnościami, doświadczeniem zawodowym i osobistym oraz po prostu z tym, jakim jest człowiekiem. Jest to nauka i sztuka zarazem, i oba te bieguny są równie ważne.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz